• Kancelaria Wieczorek Kilarska

Czy na rozmowie kwalifikacyjnej mam odpowiadać na pytanie o hobby?


Z jednej strony można zrozumieć, że pracodawca lub rekruter prowadząc rozmowę kwalifikacyjną chce jak najlepiej poznać kandydata starającego się o pracę i sprawdzić, czy sprawdzi się na danym stanowisku. Nie uprawnia to jednak pracodawcy lub rekrutera do zadawania pytań, które są nieuprawnione.


Czy pytanie o hobby jest nieuprawnione?

Kodeks pracy przewiduje dokładnie, o co pracodawca lub rekruter na rozmowie kwalifikacyjnej może zapytać. Zgodnie z art. 22(1) § 1 kodeksu pracy można zażądać następujących informacji:


1) imię (imiona) i nazwisko;

2) data urodzenia;

3) dane kontaktowe wskazane przez kandydata/kandydatkę,

4) wykształcenie;

5) kwalifikacje zawodowe;

6) przebieg dotychczasowego zatrudnienia.


Powyższy katalog zawarty w kodeksie pracy nie przewiduje zapytania kandydata o hobby, a pytanie to nie zmierza do wyjaśnienia kwestii istotnych dla jakiegokolwiek stanowiska pracy. Dlatego też pracodawca lub rekruter nie może zadać takiego pytania na rozmowie kwalifikacyjnej, a kandydat nie ma obowiązku odpowiadać na pytanie dotyczące hobby.

Natomiast podkreślić należy, że jeżeli kandydat sam umieścił informacje o hobby w CV, to na rozmowie kwalifikacyjnej można zadać pytanie w tym temacie. Nie można jednak brać odpowiedzi na to pytanie pod uwagę w procesie wyboru kandydata na dane stanowisko a tym bardziej nie można dokonać odrzucenia kandydatury z tego powodu.

Pracodawca lub osoba rekrutująca musi mieć zawsze świadomość, iż zadając pytanie spoza katalogu, który wymienia art. 221 § 1 k.p. naraża się na zarzut dyskryminacji, jeżeli z powodu uzyskanej informacji na temat hobby dokona odrzucenia kandydatury.


Ponadto warto podkreślić w tym miejscu, iż zadanie pytania o sferę prywatną kandydata lub kandydatki otwiera możliwość wytoczenia procesu cywilnego (art. 23 i 24 kodeksu cywilnego) o ochronę dóbr osobistych tj. prywatności, gdyż takim pytaniem wchodzimy w sferę życia prywatnego a to jest zabronione podczas rozmowy o pracę.

25 wyświetlenia0 komentarz

Bądź z nami w kontakcie w social mediach

  • Szary LinkedIn Icon
  • Ikona szara Facebook
  • Szary Twitter Ikona